Site İsmi ve İçeriği

Günümüzde bulmak istediğimiz hemen hemen her bilgiye internet aracılığıyla ulaşabilmekteyiz. Bize düşen internetten aratıp istediğimiz bilginin nerede olduğunu ve tabiki en doğrusunu bulmak. Peki hiç düşündünüz mü bu internet siteleri açılmadan önce bunları açanların düşünceleri/amaçları neydi?

Herkes internet sitesi açabilir,önemli olan o internet sitesinin nasıl kullanıldığıdır,içeriğidir. Ciddi anlamda fazla sayıda internet sitesi var ve hepsinin içeriğinde belki az da olsa farklılıklar var.İşte bu farklılıklar da o siteye özgünlük kazandırıyor. Elbette birçok etken var ama şunu da söyleyebiliriz ki bir site özgün yazıları ve içeriğiyle doğru orantılı olarak değer görür. Tabiki tıklanma oranı bilinmişlikle ve reklamla da alakalıdır. Bildiğiniz gibi türk ticaret kanununun yeni yasasıyla her şirketin bir web sitesi olmak zorundadır ki zaten çoğu şirketin de mevcuttur. Bu şirketlerin reklam yoluyla, tanınmışlıkla birlikte sitelerinin de tıklanma oranı artar. Ama kişisel sitelerde bu durum biraz farklıdır.

Kişisel site açan kişi bir şirkete veya kuruma bağlı değilse ve bir işle uğraşmıyorsa bunların web sitesinde yeri olmayacaktır.  Peki insanların, kendi sitesine girdiğinde ne görmelerini isteyecektir? Ve buna doğru orantılı olarak sitesinin ismi ne olmalıdır? Kendi adınıza web sitesinin size getirileri neler olabilir?:

1) Prestij amaçlı: Sitenizde kendinize ait hobilerinizi, kişisel bilgilerinizi,yaptıklarınızı/başarılarınızı,CV nizi vs. paylaşabilirsiniz. Sizin sitenize giren biri sizin hakkınızda çok daha fazla şey öğrenebilir. Sadece şu bile yeterlidir; hakkınızda daha fazla bilgi edinmek isteyen birine sitenizi ziyaret etmesini tavsiye edebilirsiniz

2) Sizi tanıyan veya sizinle yeni tanışan birine web sitenizden bahsettiğinizi düşünelim. Eğer web sitenizin ismi farklı bir şey olursa ilk söylediğinizde insanların anlaması veya nasıl yazıldığını anlamaları zor olabiliyor. Bu özellikle sitenizin ismi yabancı kelimelerden oluştuğunda daha fazla sıkıntı yaratabilir�   Ama kendi adınıza olduğunda her şey daha anlaşılır ve kolay olur.

3) Şirket veya kurumlar kişiyi işe alırken dikkat ettikleri bir şey vardır : Kişinin mail adresi şeklinde bir şey ise bu kişiyi diğerlerinden bir adım önde olarak görüyorlar. Çünkü kişi kendi adına bir websitesi aldıysa bu şunu gösterir:

(Çok farklı bir isminiz olmadığı sürece ) Kişi kendi ismine bir websitesini önceden almış olmalı ki onun ad-soyadına sahip bir başkası ondan önce almamış olsun. Bu da o kişinin vizyon sahibi olduğunu belirtir.

Farklı bir isimde web sitesi açarsanız:

1) Varsayalım ki fotoğrafçılığa düşkünsünüz ve fotoğraf çekmeye bayılıyorsunuz. Bunları da tabiki sitenizde paylaşmak isteyebilirsiniz. Bu durumda fotoğrafçılıkla ilgili bir isimde site açmanız uygun olabilir. Çünkü site bunun üzerinde olacaktır ve sizin isminize hitaben değil genele hitap eden bir site daha iyidir.

2) Tabiki bu durumda da isim bulmanız güç olabilir çünkü sizin düşündüğünüzü daha önceden düşünen birçok kişi var. Ama siz öyle orjinal bir isim bulursunuz ki o zaman büyük bir kitleye siteye girmeden dahi iyi bir izlenim kazandırabilirsiniz. Ayrıca site isminiz tutulduğu takdirde sadece site ismini satın almak için size gayet güzel teklifler gelebilir

3) Belki yabancı isimde bir site de açabilirsiniz. Dediğim gibi ülkemizde bu isimlerin anlaşılması zor oluyor ve insanlar yazmakta güçlük çekebiliyorlar malesef. Tabiki bunun için illaki yabancı kelimelerden oluşan bir site olması gerekmez ama yabancı bir kelimenin/söz öbeğinin de okunuşu ve/veya yazılışı kolay olan güzel bir isim, diğer ülkelerde bulunan internet kullanıcılarına kendini göstermek isteyen biri için yardımcı adım olabilir. Yine de kullanışlı değildir. Çünkü çoğu rağbet görebilecek isimler alınmış durumdadır.

Ben size önerim web sitenizin ismini sallapati bir şekilde koymayın. İçerik kadar ismen de önemlidir bir web sitesi. Bunları göz önünde bulundurarak amacınıza uygun olan yolu seçmenizi tavsiye ederim.

Translate »