“SİZİN HALA WEB SİTENİZ YOK MU?”

web-tasarimi

 

Bildiğiniz üzere geçmişten günümüze çok şey değişti. Her şeyden önce teknoloji alanında büyük adımlar atıldı. En basitinden eskiden mektupla iletişim kurmaya çalışırken günümüzde bir mail işimizi çok kısa sürede çözebilmektedir. Buradan da gördüğümüz gibi iletişim alanında internetin önemi çok fazladır ve giderek artmaktadır.   

   Her birey kendi alanında/işinde en iyisi olmak ister ve bunun için yapması gerekenlerden biri de çağın getirilerine ve hızına ayak uydurabilmektir. Buna bağlı olarak da günümüzde internet kullanmayan insan sayısı giderek azalmaktadır. Gerek iletişim gerek tanıtım/reklam gerekse sosyalleşme amaçlı birçok insan internetten faydalanmaktadır.     Sitelere girerken başa yazdığımız www nin açılımı “World Wide Web” yani “Dünyayı saran ağ” anlamındadır. Buradan da anlayacağınız üzere internet sitesi sizin dünyaya açılmanızı ve dünyanın hemen hemen her noktasına ulaşabilmenizi sağlayan bir araç niteliğindedir.  

Biraz daha açalım isterseniz:  

-Geniş bir kullanıcı/müşteri kitlesine ulaşabilmek!    

   Bir firmanız olduğunu düşünelim. Reklam yoluyla broşür,tanıtım vs ne kadar geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz? Oldukça sınırlıdır. Ama internet kullanıcılarının sayısını göz önünde bulunduracak olursak web siteniz yoluyla birçok müşterinin siz onları bulmadan onların sizi bulmasını sağlamış olursunuz. Bu sadece ülkenizle sınırlı kalmayıp web siteniz yoluyla yurt dışına da açılabilirsiniz.    Siteniz sayesinde belirli/sürekli çalıştığınız müşteriler dışında da birçok kişiyle çalışma imkanı bulabilirsiniz.Böylece sürekli çalıştığınız kişilere muhtaç kalmayıp,sürekli müşteri akışını sağlamış olursunuz.  

-Etkili bir tanıtım yapabilmek!  

   Her firma isimlerinin duyulmasını ister. Bunun birçok yolu vardır elbette. Ama bunlardan hangisi tanıtım için daha etkili bir yoldur?  Firmanızın web sitesi aracılığıyla şirketinizin tanıtımını yapabilir ve ilgilenenlerin sitenize vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinden size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Hedef kitleye etkili bir tanıtımla firmanızı bir adım öne çıkarabilirsiniz.  -Kolay Ulaşılabilir Olmak!  Web sitesi açtığınızda tüm dünya tarafından siteniz ulaşılabilir olacaktır. Sizin kapı kapı dolaşıp tanıtım yapmanızı gerektirecek bir şey yok. Tanıtım yaptığınız ürünü sitenize koyduğunuz anda internet yoluyla herkes her an sitenize girip bu ürünü inceleme fırsatı bulacaktır. Böylece o an sadece bir kişiye tanıtım yapıyor olmak yerine birçok kişiye bunu sunabilirsiniz. Bu sadece bulunduğunuz ülkeyle sınırlı kalmayıp yurt dışına açılma fırsatınız da olacaktır.   

   Siz tv izlerken,ailenizle ilgilenirken veya başka bir şeyle uğraşırken dahi insanlar sitenize girip inceleme fırsatı bulacaklar. Siteniz belli bir saat gelince firmanız gibi kapanmaz,iletişim kesilmez her daim siz uyurken dahi size veya ürünlerinize ulaşabilecek bir kitleye sahip olacaksınız.  

-Düşük Maliyet!

   Bugün bir gazetede, TV’de, Radyo’da 365 gün boyunca tanıtım yapmak isteseniz ödeyeceğiniz ücreti, bir web tasarım maliyeti ile karşılaştırın. Bir katalog hazırlatıp bunu tüm dünyaya dağıttığınız düşünün. İşte web sitesinin yaptığı şey bu! Hem maliyet olarak çok daha ucuza gelecektir hem de dünyanın her köşesine ulaşabileceksiniz.

-İletişim İçinde Olmak!

    Reklam uygulamaları içinde ÇİFT YÖNLÜ İLETİŞİME olanak veren platform sadece web siteleridir. Tv, gazete, dergi, katalog, billboard reklamlarında iletişim hep tek yönlüdür. Web sitesi uygulamalarında iletişim çift yönlü sağlanabilir. Siz web sitenizde, firmanızı tanıtır, ürünlerini sunarsınız. ürün hakkında daha fazla bilgi talepleri, siparişler, firmanız hakkında yorumlar ve benzeri bilgileri alabilirsiniz.

   Web siteniz sayesinde, potansiyel müşterileriniz, bayileriniz, üyeleriniz sizinle MASRAFSIZCA iletişim kurabilirler. Onlara bu imkanı sunuyor olmak bile, sizin müşteri memnuniyeti kavramını ne kadar önemsediğinizi ispatlar.

Web sitenizin çift yönlü iletişim özelliğinden dolayı:

•Hizmetlerinizin / ürünlerinizin ne kadar rağbet gördüğünü ölçebilirsiniz

•Yeni bir ürünü piyasaya sunarken nabız tutabilirsiniz

•Müşterilerin/üyelerinin/bayilerin dilek ve şikayetlerini alabilirsiniz •Sitenizin ne kadar gezildiğini ve hangi sayfaların daha popüler olduğunu görebilirsiniz.

•Sipariş emirleriniz alabilirsiniz.

•Satış sonrası destek sistemi ile sattığınız ürünün ve hizmetlerin ne kadar arkasında olduğunuzu gösterirsiniz

-Direk Satıştan Faydalanmak!

   Çağın getirilerine ayak uydurmak = Sağlanan kolaylıklardan olabildiğince faydalanmak

   Bunlardan biri günümüzde oldukça yaygın olan e-ticaret olayıdır.E-ticaret uygulamaları ile birçok ürün ve hizmet internet üzerinde online olarak satılmaktadır. Bir E-Ticaret sitesine sahip olarak internete bir şube açmış olursunuz. Siz uyurken, tatildeyken bile siteniz süreli çalışır, ürünlerinizi tanıtır, satışlar yapar, tahsilatları alır.

   Dünyadaki örneklerine baktığınız zaman yıllık milyar dolar cirolar yapan e-ticaret siteleri göze çarpmaktadır. Türkiye’ de de milyonlarca dolarlık ciro yapan E-ticaret siteleri mevcuttur ve bunların birçoğu küçük bir site olarak kurulup bu işe başlamışlardır.

-Prestij Sahibi Olmak!

    Günümüzde birçok kuruluş internet sitesine sahiptir. Bu artık prestij amaçlı gereken bir şeydir. Kartvizitin görevini üstlenen bir araç niteliğindedir.Bu prestijden mahrum kalmayıp siz de prestij sahibi kurumlar arasında yer almalısınız. Bu sadece kurumsal olarak düşünülmemelidir. KİŞİSEL WEB SİTESİ de fazlasıyla mevcuttur ve kişinin prestij sahibi olmasında büyük bir etkendir. Kişi kendi web sitesini kendi istediği gibi oluşturabilir ve birçok paylaşımda bulunabilir.

Bu kadar güzel fırsat mevcutken siz neden böyle getirelere sahip bir internet sitesinin sahibi olmayasınız?

Translate »